שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

היכן מותקנת מערכת הUVC?


מערכת ה – UVC מותקנת במזגנים בעלי תעלות אוויר כגון מזגנים מיני – מרכזיים ומרכזיים.
באילו סוגי מזגנים ניתן להתקין את מנורת ה – UVC?


מנורת UVC מותקנת בתוך מזגנים מיני – מרכזיים ומרכזיים ואינה מתאימה בשלב זה למזגנים עיליים.
מהי תדירות החלפת נורת UVC במערכות מיזוג?


לנורת הUVC אורך חיים מוגבל של 9,000 שעות ויש צורך להחליפה אחת לשנה.
הקפדה על החלפה במועד תבטיח חווית שימוש מיטבית, מניעת תקלות העלולות להיגרם עקב התיישנות וכמובן שמירה על חיטוי האוויר.
אי הקפדה על החלפת נורה במועד הרצוי תפגע משמעותית באפקטיביות שלה וביכולתה להשמיד חיידקים.
מה כוללת תחזוקת המערכת?


מערכת השבחת האוויר קלה לתחזוקה ובנוסף חוסכת טיפולי ניקיון ותחזוקה עתידיים בשל יעילותה בשמירה על ניקיון התעלות מעובש ומפטריות. יש להחליף נורה אחת לשנה, ההחלפה מתבצעת ע"י טכנאי מוסמך מטעם החברה.
האם אור אולטרה סגול יעיל גם כנגד נגיף הקורונה?


כן. מחקרים רבים מוכיחים שאור אולטרה סגול מסוג UVC באורך גל של 254 ננו מטר משמיד נגיפים ממשפחת הקורונה אשר אליה משתייך נגיף הסארס שגורם למגיפת הקורונה.
מתי הומצאה הטכנולוגיה?


הטכנולוגיה של טיהור אוויר באמצעות UVC אינה חדשה. היא פותחה בארה״ב כבר לפני כמה עשורים אבל עד כה נעשה בה שימוש רק בבתי-חולים, אוניברסיטאות, מטוסים, מעבדות וכיוצא באלה.
אז איך זה שעד היום לא שמעתם על המערכת?


מודעות הציבור לא הייתה קיימת טרם התפרצות נגיף הקורונה. בעקבות המגפה נוצרה המודעות לכך שמחלות נישאות באוויר דרך מערכות מיזוג והחלו לחשוב על פתרונות יעילים בהשמדת נגיפים וצמצום התחלואה הנגרמת דרך מיזוג האוויר. מערכות טיהור ב-UVC מותקנות מזה שנים במקומות רבים בארץ כמו בי״ח רמב״ם, מכון ויצמן ואוניברסיטת ת״א.
מה הם מיקרואורגניזמים?


מיקרואורגניזמים הם יצורים זעירים, הקדומים ביותר בכדור הארץ, חד-תאיים שניתן לראותם רק בעזרת מיקרוסקופ. כוללים בתוכם: חיידקים, פטריות קטנות , אצות זעירות ויצורים חד-תאיים נוספים. מיקרואורגניזמים מסוימים אינם מזיקים ואף מועילים, ולעומתם קיימים מיקרואורגניזמים הנקראים פתוגנים, שמזיקים ואף גורמים למחלות.
האם השימוש במערכת מוזילה את עלויות האחזקה והשימוש של המזגן?


מנורת UVC מותקנת במזגנים עם תעלות אוויר ושומרת על הסטריליות של צלעות הקירור והתעלות , כאשר היא משמידה את רובד החיידקים המצטברים על החלקים הפנימיים של המזגן. התיישבות של חיידקים ובקטריות מקטין את זרימת האוויר ומקטין את העברת החום. המאווררים עובדים בעוצמה רבה יותר על מנת לשמור על טמפרטורה רצויה, מה שמגדיל את כמות האנרגיה של מערכת מיזוג האוויר. עלייה של 10% בלבד בהפעלת מנוע המאוורר יכולה להגדיל משמעותית את השימוש באנרגיה וההוצאות הכרוכות בתהליך זה. כתוצאה מכך, בנוסף לטיהור האוויר, מערכת הקירור אינה נסתמת ופועלת באופן אופטימלי תוך חסכון בעלויות תחזוקה ואנרגיה. מחקרים מדעיים שנערכו באוניברסיטאות מובילות בארה”ב ובקנדה, חשפו את יעילותה הגבוהה של טכנולוגיה זו והוכיחו את תועלתה הרבה לטובת הבריאות, התחזוקה והחיסכון.
האם מערכת ה – UVC משמשת כתחליף לפילטרים של המזגן?


לא, מערכת UVC היא מרכיב נוסף בתוך מערכת המיזוג, אשר נותנת רובד נוסף לפעולות הסינון.
כמה אחוזים מהחיידקים העוברים במערכת השבחת האוויר מושמדים?


מערכות ה – UVC מטהרות 99.9% מהחיידקים שבאים במגע עם הנורה.